نرم افزار Your Uninstaller – بخش اول

کرک کردن بازی و برنامه
فعال سازی نرم افزار و بازی های دانلودی
آذر ۱۱, ۱۳۹۶
نرم افزار Your Uninstaller – بخش دوم
بهمن ۲۱, ۱۳۹۶

اگر مطلب Your Uninstaller، پاک کننده قوی شما که توسط مجله علمی سواران علم منتشر شده است را مطالعه نموده باشید باید بطور کامل با این نرم افزار کامپیوتری آشنا باشید و موارد استفاده از آن را بشناسید. این نرم افزار ابزاری مفید و تا حدی مورد نیاز برای سیستم های کامپیوتری می باشد که چندین قابلیت مفید را در خود گنجانده است که بعضی از آنها مختص به خود نرم افزار و بعضی از آنها متعلق به برنامه های پیش فرض سیستم عامل می باشد. شما با استفاده زمان بندی شده از این ابزارها و امکانات می توانید همیشه تا حد زیادی از بروز مشکل های ویندوزی جلوگیری به عمل آورید و مدت زمان بیشتری از سیستم عامل پایدار خود بهره مند باشید و دیگر امکانات که توضیحات کامل در منبع ذکر شده بررسی شده است. پس از نصب نرم افزار و فعال سازی آن با اجرای برنامه به صفحه اصلی آن مانند تصویر زیر مراجعه می کنیم: (اگر با نصب و فعال سازی نرم افزار و بازی ها آشنایی ندارید می توانید مطالب نصب نرم افزار و بازی در سیستم عامل ها و همینطور مطلب فعال سازی نرم افزار و بازی های دانلودی را مطالعه بفرمایید)

تصویری که در بالا ملاحظه می کنید صفحه اصلی نرم افزار Your Uninstaller می باشد، اگر آیتم ها و گزینه های شما با تصویر بالا متفاوت است نگران نباشید، یا نسخه دیگری از برنامه را مورد استفاده قرار می دهید یا تنظیمات شما که در ادامه خواهیم آموخت چگونه آنها را تغییر دهیم با تصویر بالا متفاوت است. در هر دو صورت می توانید از این آموزش که توسط مجله آموزشی هایپر کالج به رشته تحریر درآمده است بهره مند باشید.

در ادامه و با توجه به تصویر بالا و شماره گذاری های انجام شده هر بخش بطور کامل مورد بحث قرار گرفته است:

  1. در این بخش که در بالاترین قسمت قرار دارد می توانید نام نرم افزار خود را بطور کامل جست و جو کنید و یا حرفی از حروف نام آن را تایپ کنید. با تایپ یک حرف در این جست و جوگر تمامی نرم افزارهایی که در نام خود حاوی این حرف باشند نمایش داده خواهند شد. این ابزار زمانی مفید است که در رایانه خود لیست بلندی از نرم افزارها را مشاهده می کنید و برای سهولت و سرعت در انجام کار می توانید از آن استفاده کنید، در ادامه این آموزش با ابزار پیشرفته تری برای جست و جو در بین نرم افزارها آشنا خواهیم شد. اما اگر مانند تصویر بالا لیست برنامه های شما خیلی طولانی نیست می توانید به راحتی بدون جست و جو نرم افزار خود را بیابید. در گوشه این بخش می توانید آیکن یک سطل زباله را مشاهده کنید که اگر نرم افزار مورد نظر خود را توسط جست و جوگر معرفی شده بیابید می توانید با کلیک بر روی این سطل زباله فرآیند پاکسازی برنامه خود را آغاز کنید. پاک کردن نرم افزارها در این برنامه روش های گوناگونی دارد که در ادامه به آنها پرداخته خواهد شد.
  2. مانند دیگر برنامه ها این نرم افزار نیز دارای یک منو اصلی است که در شکل با شماره ۲ نشانه گذاری شده است. تمامی آیتم ها و گزینه های این منوها در ادامه توضیح داده شده اند:

File:
– Backup Uninstall Info و Restore Uninstall Info: با استفاده از این دو گزینه می توانید از اطلاعات خود پشتیبان تهیه کنید و یا فایل پشتیبان از قبل ساخته شده خود را مجدد فراخوانی کنید.
– Export Application List: با استفاده از این ابزار می توانید لیستی از برنامه های خود در فرمت متن تهیه کنید.
– Print Application List: همانطور که از نام آن پیداست می توانید از لیست نرم افزار های خود پرینت تهیه کنید.
– Exit: این گزینه نیز مانند دیگر برنامه ها منجر به خروج از نرم افزار خواهد شد.
View:
– Large Icons:  لیست برنامه های شما را با آیکن های بزرگ نمایش خواهد داد.
– List: نمایش برنامه های بصورت لیست
– Details: نمایش نرم افزارها همراه با جزییات که به ترتیب از چپ به راست شامل تاریخ نصب، حجم، آخرین زمان دسترسی، توضیحات اضافه و نام تولید کننده می شود.
– Panels: این گزینه خود دارای سه زیر مجموعه می باشد که نیاز به توضیح خاصی ندارد، با استفاده از آنها می توانید بخش های مختلف را در حالت نمایش و یا مخفی قرار دهید. همینطور با علامت ضربدری که در گوشه هر یک از بخش های ۳و۴و۶ که در تصویر بالا مشخص شده اند می توانید قسمت مدنظر خود را در حالت مخفی قرار دهید و برای بازگردانی آنها از همین قسمت Panels استفاده کنید.
– Refresh: توسط این گزینه می توانید لیست نرم افزارهای خود را بروزرسانی کنید. همینطور می توانید از دکمه F5 در صفحه کلید خود استفاده کنید.
– Languages: همانطور که از نام آن پیداست زبان برنامه را تغییر خواهد داد.
Tools: در قسمت Tools به تنظیمات اصلی نرم افزار و ابزارهای آن دسترسی داریم.
– Options: متشکل از بخش های Uninstaller, Disk Cleaner, Appearance, Match Level, Update و Misc است که در ادامه به توضیح هر کدام و موارد استفاده آنها پرداخته شده است:
– – Uninstaller:
← Do not report when new program installed: اگر تا حدی تجربه کار با نرم افزار Your Uninstaller را داشته باشید و همینطور اگر تنظیمات پیشفرض آن را تغییر نداده باشید پس از نصب یک نرم افزار در سیستم عامل خود و ورود به محیط این برنامه با تغییراتی در ظاهر لیست نرم افزارهای خود مواجه هستید، این تغییر یادآور آن است که نرم افزاری جدید بر روی سیستم عامل شما نصب شده است. شما برای غیر فعال سازی این حالت می توانید این گزینه را در حالت فعال قرار دهید.
← Show screen savers: با فعال سازی این گزینه می توانید از نصب محافظ های صفحه نمایش اطلاع پیدا کنید و هر بار که یک محافظ صفحه جدید نصب می کنید و به محیط برنامه وارد می شوید می توانید نام آن را با شرایط مختلفی ملاحظه کنید که این شرایط در ادامه قابل تغییر خواهد بود و با آن آشنا خواهیم شد.
← Show windows updates: همانگونه که از نام آن پیداست از به روز رسانی های ویندوز با خبر خواهیم شد.
← QuickLoad mode: با فعال کردن این مورد می توانید لیست نرم افزارهای خود را با سرعت بیشتری بارگذاری کنید، زیرا آیکن آنها دیگر نمایش داده نخواهد شد.
← Show hint: اگر این گزینه را به حالت فعال درآورید هر بار که نشانگر موس خود را بر روی یک نرم افزار از لیست برنامه ها قرار دهید می توانید اطلاعات تکمیلی آنها را مشاهده کنید.
← Add ‘uninstall with your uninstaller’ in context menu: اگر تمایل دارید بدون ورود به محیط برنامه بتوانید یک نرم افزار را از سیستم خود پاک کنید می توانید با فعال کردن این گزینه و پس از آن با کلیک راست بر روی برنامه خود در خارج از محیط این نرم افزار و انتخاب Uninstall with your uninstaller عملیات پاکسازی برنامه مورد نظر را آغار کنید.
← Use group view for programs: نمایش نرم افزارهای نصب شده در گروه بندی
← Backup system state before uninstall: تهیه خلاصه گزارشی از شرایط سیستمی قبل از پاک کردن یک نرم افزار
← Use friendly date format: با فعال سازی این گزینه ظاهر تاریخ ها تغییر کرده و به جای ارایه تاریخ عملیات انجام شده تنها روزهای سپری شده از آن زمان را ارایه خواهد داد.
← Requires restarting your uninstaller (*): این نکته یادآور آن است که برای اعمال تغییرات در گزینه های دارای ستاره باید یک بار نرم افزار خود را بسته و مجدد باز کنید.
– – Disk cleaner: تنظیمات این بخش مربوط به یکی از پرکاربردترین ابزارهای نرم افزار Your uninstaller می باشد که با استفاده از آن می توانید فایل های اضافی و غیرقابل استفاده در سیستم عامل خود را که علاوه بر اشغال فضای اضافی در مواردی باعث بروز اختلال در عملکرد عادی سیستم عامل می شود را شناسایی کنید.
← Include temporary folders: اسکن شما شامل پوشه های موقتی نیز خواهد شد.
← Include empty folders: اسکن فایل ها شامل پوشه های خالی نیز خواهد شد.
← Include zero byte folders: در جست و جو و اسکن ها پوشه های بدون وزن نیز در لیست نهایی قرار خواهند گرفت.
نکته: استفاده از دو مورد آخر در موارد بالا ممکن است در سیر عملکرد بعضی نرم افزارها اختلال ایجاد کند، زیرا وجود پوشه های خالی جزیی از این نرم افزارها می باشد و نبود آنها ممکن است عملکرد برنامه را با اختلال روبرو کند، پس حتما توجهات لازم را در استفاده از این گزینه ها در نظر داشته باشید.
← Enable schedule clean: پاک سازی زمان بندی شده
← Create 1-click clean shortcut on desktop: با فعال سازی این گزینه یک آیکن در صفحه اصلی سیستم کامپیوتر فعال خواهد شد که با کلیک بر روی آن بطور مستقیم به بخش پاکسازی فایل های غیرقابل استفاده در نرم افزار Your uninstaller راهنمایی خواهید شد.
← Delete files to recycle bin: این گزینه که استفاده از آن بطور حتم توسط مجله آموزشی هایپر کالج توصیه می شود پس از پاکسازی فایل ها و پوشه های اضافی در سیستم شما ابتدا آنها را به سطل زباله سیستم عامل منتقل خواهد کرد و پس از آن شما می توانید بطور دستی این فایل ها را برای همیشه از حافظه رایانه خود پاک کنید. این گزینه مکملی است برای گزینه های بالاتر که استفاده از آنها با احتیاط های لازم همراه بود، در این گزینه نیز اگر در مواردی پس از پاکسازی فایل ها بخش و یا بخش هایی از یک نرم افزار بطور اشتباه به عنوان یک فایل اضافه شناخته شود و مورد هدف نرم افزار Your uninstaller برای پاکسازی قرار بگیرد می توانید این موارد را قبل از حذف کامل از سطل زباله خود بازیابی کنید و در جای اصلی خود قرار دهید تا روند عملکرد نرم افزار مورد نظر به حالت اولیه بازگردد.
– – Appearance: در تنظیمات این قسمت می توانید رنگ ها را در دسته بندی های مختلف برای شناسایی بهتر و سریعتر نرم افزارهای خود تنظیم کنید. در دو ستون رنگی موجود می توانید با استفاده از Background رنگ پس زمینه و توسط Foreground رنگ متن خود را تغییر دهید.
← Corrupted programs: این دسته مربوط به نرم افزارهایی می باشد که به نوعی دچار آسیب دیدگی شده اند و در سیر عملکرد عادی آنها مشکلاتی به وجود آمده است که نرم افزار Your uninstaller آنها را در دسته بندی برنامه های خراب قرار می دهد.
← Recently installed programs: نرم افزارهایی به این دسته بندی تغییر رنگ خواهند داد که به تازگی بر روی سیستم کامپیوتری شما نصب شده باشند.
← Screen savers: همانگونه که از نام آن پیداست محافظ های صفحه ای که در کامپیوتر شما نصب شده باشند در این رنگبندی قرار خواهند گرفت.
– – Match level: در این تنظیمات می توانید سطح دسترسی نرم افزار به قسمت های مختلف یک برنامه را در زمان پاکسازی تعیین کنید، این قسمت دارای سه سطح Safe, Average, Aggressive می باشد که در ادامه هر یک از آنها توضیح داده شده اند:
← Safe: با انتخاب این گزینه نرم افزار Your uninstaller در هنگام کنکاش در فایل ها تنها فایل ها و رجیستری های موجود در فولدر نرم افزار مورد نظر را مورد هدف قرار خواهد داد و خارج از آن به دنبال فایل های مرتبط به برنامه مورد نظر نخواهد بود.
← Average: انتخاب بعدی این گزینه خواهد بود که پیشنهاد خود نرم افزار نیز استفاده از این گزینه می باشد، با انتخاب این تنظیمات برای این بخش بطور تقریبی تمامی قسمت های مختلف یک برنامه کامپیوتری از سیستم رایانه ای شما حذف خواهد شد.
← Aggressive: این گزینه که آخرین انتخاب ممکن در این لیست می باشد تمامی قسمت های مختلف یک نرم افزار را بطور حتم از رایانه شما حذف خواهد کرد، اما در استفاده از آن احتیاط های لازم در نظر داشته باشید، زیرا به دلیل اسکن دقیق تر و عمیق تر فایل ها در بعضی موارد ممکن است بخش هایی از دیگر نرم افزار را نیز مورد هدف قرار دهد.
نکته: بهترین انتخاب از گزینه های موجود در لیست قبلی گزینه Average می باشد، زیرا علاوه بر پاکسازی تقریبا کامل بخش های یک نرم افزار به دیگر نرم افزارها آسیبی وارد نمی کند و در مواردی که قسمت های مختلفی از یک برنامه هنوز در سیستم شما باقی مانده است می توانید بطور دستی اقدام به پاکسازی آنها کنید.
– – Update: این قسمت نیز همانطور که بطور حتم با آن آشنایی کافی دارید در رابطه با به روزرسانی نرم افزار می باشد. نکته قابل توجه آن است که اگر نرم افزار Your uninstaller خود را بطور غیر قانونی فعال کرده باشید نباید از این بخش استفاده کنید و گزینه آن را به حالت خاموش رها کنید و در صورتی که برنامه خود را خریداری کرده باشید می توانید با استفاده از تنظیمات این بخش بطور زمان بندی شده اقدام به آپدیت نرم افزار خود کنید. برای این امر پس از روشن کردن تیک تنها گزینه موجود در این صفحه از لیست زیرین آن می توانید زمان بررسی بروزرسانی را انتخاب کنید، زمان های موجود در این لیست به ترتیب از بالا به پایین سه روز، یک هفته، دو هفته و یک ماه می باشد.
– – Misc: و این بخش که آخرین قسمت از لیست تنظیمات اصلی در نرم افزار Your uninstaller می باشد دارای دو گزینه می باشد که به شرح زیر می باشد:
← Start automatically on windows startup: با انتخاب این گزینه هر بار که سیستم رایانه ای خود را روشن کنید نرم افزار Your uninstaller نیز بطور خودکار در حالت آماده به کار قرار خواهد داشت.
← Show tips at startup: با استفاده از این گزینه نیز هر بار که اقدام به باز کردن نرم افزار Your uninstaller کنید بطور پیشفرض نکات کوتاه آموزشی در ابتدای استفاده از برنامه نمایش داده خواهند شد.

برای یادگیری دیگر بخش های این برنامه شما را به مطالعه قسمت دوم آموزش نرم افزار Your Uninstaller دعوت می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *