تایپ زبان های راست چین در نرم افزارهای گرافیکی
آذر ۸, ۱۳۹۶
نرم افزار Your Uninstaller – بخش اول
آذر ۱۵, ۱۳۹۶
کرک کردن بازی و برنامه

فعال سازی نرم افزار و بازی

در دنیای نرم افزار و بازی های کامپیوتری و همینطور در کشوری مانند ایران که متاسفانه قوانین کپی رایت رعایت نمی شود، فعال سازی و کرک کردن نرم افزارها و بازی ها یکی از مشکلات مهم کاربران کامپیوتری می باشد، تا جایی که اگر در انجمن هایی با موضوع کامپیوتر و نرم افزار گردشی سطحی داشته باشید متوجه اهمیت این موضوع خواهید شد، از همین سو مجله آموزشی هایپر کالج بر آن شد تا آموزشی را در رابطه با این موضوع ارایه نماید.

فعال سازی نرم افزارها و بازی های کامپیوتری راه ها و تکنیک های زیادی دارد که به تعدادی از آنها در این مطلب اشاره شده است و در نظر داشته باشید مراحل قابل طی در تمامی روش های ارایه شده هم از لحاظ ظاهری و هم از لحاظ تکنیکی قابل تغییر می باشد، اما در تمامی روش ها سیر تکامل کاری به یک شکل می باشد و همانطور که ذکر شد تنها در ظاهر مراحل، آیکن ها، آیتم ها و یا زبان تفاوت هایی وجود دارد و شایان ذکر است که بطور معمول در زمان دانلود و یا خرید یک نرم افزار در لیست فایل های همراه آن می توانید راهنمای فعال سازی نرم افزار مورد نظر را مطالعه بفرمایید، اما در بسیاری موارد این آموزش همراه نرم افزار ارایه نشده است و یا به زبان هایی غیر از فارسی می باشد که در این صورت می توانید به کمک این آموزش نرم افزار و یا بازی خود را در صورت امکان فعال کنید و مورد استفاده قرار دهید.

در ادامه روش ها و آموزش های فعال سازی نرم افزارهای دانلودی شرح و آموزش داده شده اند:

بدون نیاز به فعال سازی

در بسیاری موارد شرکت های تولید کننده نرم افزار با اهداف مختلفی از جمله تبلیغات درون برنامه ای و یا برند سازی، نرم افزارهای خود را بطور کامل و یا بخشی از آن را بصورت رایگان در اختیار کاربران قرار می دهند. در این حالت همانگونه که از نام آن پیداست نیازی به فعال سازی نرم افزار و یا بازی مورد نظر نیست و شما می توانید بطور کاملا رایگان از آن استفاده کنید، اما بطور معمول برای استفاده از نرم افزار ها و یا بازی های شناخته شده این امکان وجود ندارد و در اصل مجبور به پرداخت هزینه هستیم.

فعال سازی خودکار

اگر تابحال نرم افزار و یا بازی مورد نظر خود را از فروشگاه های محصولات فرهنگی تهیه کرده باشید حتما با این حالت آشنا هستید، در این روش همانگونه که از نام آن پیداست فعال سازی بطور خودکار انجام می شود. در این روش شرکت تولید کننده و یا منتشر کننده بازی یا نرم افزار با ویرایش و یا طراحی می تواند فعال سازی را به پروسه ای خودکار تبدیل کند که حتما مبلغی را در ازای وظیفه انجام شده دریافت می کند. اگر شما تمایلی به انجام و درگیری با فعال سازی نرم افزار یا بازی مورد نظر خود ندارید می توانید با جست و جوی اینترنتی و یا همانگونه که ذکر شد خرید از فروشگاه های محصولات فرهنگی این پروسه را راحت تر انجام دهید. برای درک بهتر این موضوع می توان برای کاربران کامپیوتری در ایران ویندوز را نام برد که در اکثر مواقع عملیات فعال سازی آن بطور خودکار انجام می شود.

استفاده از نسخه رایگان

در بسیاری موارد کاربران می توانند نیازهای سطحی خود را با استفاده از نسخه رایگان یک نرم افزار و یا بازی برآورده کنند. در این حالت همانگونه که قبل تر ذکر شد بخشی از یک نرم افزار یا بازی بطور رایگان ارایه می شود که می توان تا حدی از آن بهره مند شد. حد تعریف شده نیاز به شناخت کافی دارد، به این معنی که در بعضی موارد ممکن است نیاز های شما با نسخه رایگان برنامه منتشر شده رفع گردد، اما به دلیل نبود شناخت کافی و بررسی های لازم اقدام به خرید و یا فعال سازی یک نرم افزار می کنید و پس از آن متوجه می شوید که خواسته های شما با استفاده از نسخه رایگان آن نرم افزار نیز برآورده می شد. برای این موضوع که اغلب در میان دانشجویان مشاهده می شود قبل از اقدام به خرید یک نرم افزار ابتدا بررسی های لازم را در رابطه با این موضوع که آیا برنامه مورد نظر نسخه رایگانی دارد یا خیر انجام دهید و اگر پاسخ مثبت بود بررسی کنید که آیا هدف شما توسط نسخه رایگان این نرم افزار قابل دست یابی می باشد یا خیر تا از پراخت هزینه های اضافی جلوگیری شود.

انجام یک کار

در این حالت که هنوز در کشوری مانند ایران به خوبی شناخته نشده است شما می توانید با انجام یک کار که شرکت تولید کننده نرم افزار به شما محول می کند بخش و یا تمامی یک نرم افزار یا بازی را دانلود کنید و مورد استفاده قرار دهید. انجام این کار برای شرکت تولید کننده درآمد اندکی را در پی دارد و در عوض این تولید کننده نیز بخشی از نرم افزار را در اختیار کاربری که این وظیفه یا کار را انجام داده است می گذارد. این کار یا وظیفه می تواند شکل های مختلفی داشته باشد، مانند دانلود یک نرم افزار و ثبت نام در آن، گوش کردن به یک موزیک و یا مشاهده یک ویدیو، ارایه ایمیل خود به یک وب سایت اینترنتی و مواردی از این دست.
همانطور که ذکر شد کاربران ایرانی کمتر با این حالت مواجه شده اند اما این یک روش شناخته شده و رایج در دیگر کشور ها می باشد. اگر زمانی با این حالت مواجه شدید اطمینان حاصل کنید که وظیفه یا کاری که برای انجام به شما محول شده است بطور مستقیم از تولید کننده نرم افزار ارایه شده است، زیرا در این میان مانند همیشه جای سود جویان خالی نیست و این افراد در تلاش هستند با وعده های دروغین کاربران خود را به انجام این وظایف تشویق کنند تا بتوانند مبالغی را در ازای این موضوع دریافت کنند.

انقضای زمانی

حالت انقضای زمانی را نیز می توان از جهاتی در دسته بندی نرم افزارهای رایگان قرار داد. شما در این روش پس از دانلود نرم افزار یا بازی مورد نظر خود به عنوان مثال مجاز هستید تا ۳۰ روز از تمامی و یا بخشی از امکانات آن استفاده کنید. هدف تولید کننده از ارایه محصول خود در این روش علاوه بر برند سازی آشنایی کاربران با توانایی های برنامه ارایه شده و همچنین جلوگیری از پرداخت هزینه های اضافی می باشد. در این حالت هم طراح نرم افزار یا بازی و هم کاربر آن دچار ضرر نمی شوند، زیرا کاربر با بررسی نسخه زمان بندی شده برنامه متوجه توانایی های آن محصول تولیدی خواهد شد و در صورت تمایل و خواست شخصی می تواند برای نسخه کامل مبلغی را پرداخت کند، در غیر این صورت کاربر مجبور به پرداخت هزینه نیست. از طرفی تولید کننده نیز نسخه کامل نرم افزار و بازی خود را تنها به افرادی ارایه می کند که نیازمند آن هستند. استفاده از این روش تا حدی رایج تر از حالت قبلی می باشد تا جایی که بسیاری افراد برای دستیابی به هدف خود پس از نصب نسخه زمان بندی شده یک نرم افزار یا بازی و استفاده از آن اقدام به پاکسازی آن می کنند.
با بررسی و استفاده از این روش نیز می توان از پرداخت هزینه های اضافی جلوگیری به عمل آورد.

دستکاری تاریخ

در این روش که مکملی برای روش قبلی می باشد کاربر می تواند قبل از اتمام مدت زمان رایگان خود از یک نرم افزار یا بازی، تاریخ و زمان سیستم کامپیوتری خود را به عقب بکشد تا از انقضای برنامه مورد نظر جلوگیری به عمل آید. اما در نظر داشته باشید که این روش همیشه جوابگو نیست و بسیاری نرم افزارها و به ویژه نرم افزار ها و بازی هایی که توسط شرکت های تولید کننده حرفه ای منتشر شده باشند متوجه این موضوع خواهند شد و نمی توان از این تکنیک برای استفاده بیشتر از آن برنامه استفاده کرد، اما در بسیاری موارد نیز می توان از این روش بهره مند شد. شایان ذکر است که ارایه توضیحات این روش و دیگر حالات و همچنین آموزش آنها تنها برای کاربران ایرانی مجله آموزشی هایپر کالج ارایه شده است و بطور حتم از ارایه این موضوعات و ترجمه آنها به زبان های دیگر در آینده جلوگیری به عمل خواهد آمد، زیرا بطور حتم این کار و روش های مشابه این موضوع خلاف قوانین کپی رایت و بر خلاف اصول اخلاقی و حرفه ای و همچنین نقض حقوق طراحان می باشد و بطور حتم در صورت مشاهده توان خرید و پرداخت نرم افزار ها و بازی ها برای کاربران ایرانی بطور حتم این مطلب از وب سایت مجله آموزشی هایپر کالج حذف خواهد شد.
برای استفاده از این روش می توانید به قسمت تنظیمات تاریخ و ساعت سیستم خود مراجعه کنید، بطور پیش فرض این اطلاعات در ویندوز در گوشه پایین سمت راست صفحه شما قرار گرفته است و یا در سیستم عامل مک در بالا قرار دارد. اگر با مراحل انجام این عملیات آشنایی ندارید می توانید مطلب تغییر تاریخ و زمان در سیستم عامل ها را مطالعه بفرمایید.

قفل سخت افزاری

در این حالت که بطور حتم نمونه های آن را مشاهده کرده اید تولید کنندگان و شرکت هایی از این سیستم استفاده می کنند که حتم دارند کاربران اقدام به فعال سازی غیر قانونی نرم افزارها و بازی های آنها خواهند کرد. از این سو با ایجاد یک قفل سخت افزاری از این اقدام کاربران جلوگیری به عمل می آورند. در این حالت بطور معمول یا به هیچ عنوان امکان استفاده بدون پرداخت هزینه ممکن نیست و یا اگر با ویرایش نرم افزار ها امکان استفاده غیرقانونی از آنها فراهم شده است بدلیل تدابیر امنیتی پس از این عمل یا بطور کلی قابل استفاده نیستند و یا با باگ های زیادی همراه هستند. قابل ذکر است که منظور از قفل سخت افزاری بطور معمول یک قطعه الکترونیکی می باشد که به پورت USB سیستم متصل می شود و در هنگام خرید یک نرم افزار به کاربر تعلق می گیرد و می تواند با نصب و اتصال قفل سخت افزاری بطور کامل و سالم از نرم افزار خریداری شده استفاده نماید. شما اگر نیازمند نرم افزاری هستید که دارای این سیستم می باشد و همچنین اگر قصد استفاده از این نرم افزار در مدت زمان زیادی را دارید پیشنهاد می کنیم با پرداخت و خرید یک نسخه از نرم افزار مورد نظر خود علاوه بر راحتی کار در آینده درگیر فعال سازی مجدد آن نخواهید شد، زیرا بسیاری از این نرم افزارها که دارای قفل سخت افزاری هستند پس از مدتی هم به دلیل شناخت کاربران متقلب و هم به روز رسانی فایل های ضروری اقدام به انتشار نسخه ای جدید از نرم افزار خود می کنند که کاربر برای ادامه استفاده مجبور به دانلود و نصب نسخه جدید می باشد، در این زمان است که تنها افرادی که هزینه های لازم را پرداخت کرده اند مجاز به دانلود نسخه جدید می باشند و افرادی که با روش های دیگر از نسخه های قبلی بهره مند بودند مجبور به اتلاف وقت مجدد برای فعال سازی دوباره نرم افزار و یا بازی مورد نظر خود هستند.

بررسی آنلاین لایسنس

این حالت بیشتر در نرم افزارهای اینترنتی و تخصصی دیده می شود که هر بار و قبل از ورود به برنامه با بررسی کد لایسنس نرم افزار یا بازی مورد نظر بطور آنلاین از صحت کاربر خود اطمینان حاصل می کنند. همانگونه که ذکر شد این نرم افزار ها از پایه برای اجرا نیازمند ارتباط اینترنتی هستند و بدون آن امکان استفاده از آنها تحت هیچ شرایطی نیست، به همین دلیل کمتر امکان استفاده از آنها بدون پرداخت وجود دارد، اما علاوه بر موارد بالا در مواردی خاص می توان از آنها استفاده کرد، مانند زمانی که فردی از قبل یک لایسنس را خریداری کرده باشد و اطلاعات خود را با شما نیز به اشتراک قرار دهد تا شما نیز بتوانید از این نرم افزار یا بازی آنلاین استفاده کنید، اما احتیاط های لازم را به عمل آورید، زیرا بسیاری از این نرم افزار ها یا برنامه ها هر لایسنس یا پرداخت را تنها و تنها برای یک سیستم کامپیوتری فعال می کنند و در صورت مشاهده استفاده دیگر افراد از یک لایسنس به سرعت اقدام به بستن اکانت فرد متخلف می کنند و تنها فردی که پرداخت های لازم را به عمل آورده است می تواند با اطلاع رسانی قبلی اقدام به تغییر دستگاه خود کند.

فعال ساز

این حالت همانطور که خواهید دید شباهت زیادی به روش Patch خواهد داشت و تنها در مواردی با یکدیگر متفاوت هستند. در این روش نرم افزار یا بازی خریداری یا دانلود شده علاوه بر فایل های اصلی دارای یک فایل اضافه نیز می باشد که وظیفه فعال سازی نرم افزار را به عهده دارد. در این روش تمامی مراحل بطور خودکار انجام می شود و تنها عملی که کاربر باید انجام دهد انتخاب درست نام و نسخه نرم افزار یا بازی از میان لیست ارایه شده می باشد، زیرا در این روش بطور معمول یک فعال ساز امکان استفاده برای چندین برنامه را داراست، اما نکته قابل توجه در این روش در دفعات استفاده از آن نهفته است، زیرا ممکن است برای استفاده از یک نرم افزار مجبور به استفاده از فعال ساز آن به دفعات باشید، اما این موضوع در تمامی موارد صدق نمی کند. در هر صورت پیشنهاد می کنیم اگر از این روش استفاده می کنید فایل فعال ساز خود را در گوشه ای در اختیار داشته باشید تا اگر مجدد نیازمند آن بودید مجبور به جست و جو در سطح اینترنت نباشید. برای این روش آموزش فعال سازی نرم افزار آفیس و ویندوز شرح داده شده است که همانطور که قبل تر ذکر شد در هر روش خاص تنها ظاهر و آیتم ها متفاوت هستند و مراحل کاری تفاوت خاصی با یکدیگر ندارند. طی تصاویر زیر ابتدا فایل مورد نظر را اجرا کنید، این فایل ممکن است همنام با نرم افزار مورد نظر و یا منتشر کننده آن و یا هر نام دیگری داشته باشد، در این مثال پس از اجرا با گزینه هایی مانند تصویر زیر روبرو هستیم: (بخش های غیر ضروری در تصویر زیر حدف شده است)

به راحتی برای فعال سازی ویندوز خود بر روی Activate Windows و یا برای فعال سازی آفیس بر روی Activate Office کلیک کنید و اگر دیگر تنظیمات این برنامه را تغییر نداده باشید ادامه کار به صورت خودکار انجام خواهد شد و در آخر با پیام Product successfully activated مواجه خواهید شد که به معنی موفقیت در فعال سازی می باشد. این نرم افزار و دیگر برنامه های شبیه به این مورد دارای برگه ها و آیتم های متفاوتی هستند که به دلیل درجه اهمیت در این مطلب به آنها پرداخته نشده است. توجه داشته باشید که در این روش و یا دیگر حالات اگر با گزینه ها و یا آیتم ها آشنایی کافی ندارید و یا از عملکرد آنها بی اطلاع هستید از کلیک بر روی آنها خودداری کنید، زیرا در بعضی موارد علاوه بر اینکه فعال سازی نرم افزار مورد نظر با مشکل روبرو خواهد شد ممکن است در عملیات سیستم نیز با مشکل مواجه شوید.

شماره سریال

در این روش در اکثر موارد نرم افزار یا بازی مورد نظر به شماره سریال نیازمند است، اما در مواردی نیز در کنار شماره سریال به نام و یا آدرس ایمیل نیز نیازمند می باشد. بطور معمول اگر برنامه شما به این حالت برای فعالیت نیازمند باشد می توانید اطلاعات شماره سریال و دیگر اطلاعات مورد نیاز را در هنگام خرید و یا دانلود نرم افزار خود مشاهده کنید. در استفاده از این روش برای احتیاط و جلوگیری از دوباره کاری بهتر است در هنگام ورود اطلاعات فعال سازی ارتباط اینترنتی خود را قطع کنید تا در پروسه کاری اختلالی ایجاد نشود. شماره سریال ها معمولا متشکل از اعداد و حروف انگلیسی می باشند که ممکن است طول این سریال به چندین کاراکتر نیز برسد. بهره گیری از این روش بسیار آسان است و به توضیحات زیادی احتیاج ندارد، پس از اجرای نرم افزار مورد نظر با صفحه اطلاعات سریال روبرو خواهید شد که بسته به شرکت تولید کننده همانطور که ذکر شد ممکن است فقط شماره سریال، نام و یا آدرس ایمیل و یا دیگر اطلاعات را خواستار باشد، پس از مراجعه به فایل سریال نرم افزار یا بازی مورد نظر که به احتمال زیاد با نام Serial می توانید آن را بیابید تمام اطلاعات آن را بطور کامل به صفحه فعال سازی برنامه در حال اجرا منتقل کنید. برای این موضوع همانگونه که بطور حتم مطلع هستید نیازی به تایپ تک تک حروف نیست و می توانید با اجرای دستور کپی با استفاده از کلیک راست و یا میانبرهای صفحه کلید اقدام به انتقال اطلاعات و شماره سریال نرم افزار خود کنید. اگر با این تکنیک آشنایی ندارید می توانید مطلب انتقال متن در سیستم عامل ها را مطالعه بفرمایید.

نام و سریال ساز

این حالت بطور کامل شبیه با روش قبلی می باشد با این تفاوت که اطلاعات مورد نیاز نه در یک فایل مجزا بلکه توسط یک برنامه ایجاد می شود. در این برنامه که بطور معمول دارای وزن سبکی نیز می باشد می توانید اطلاعات مورد نیاز برای فعال سازی نرم افزار یا بازی خود را توسط آن تولید کنید و مورد استفاده قرار دهید، اما همانگونه که ذکر شد در روش قبلی اطلاعات مورد نیاز شما به همراه دانلود نرم افزار اصلی در یک فایل متنی گنجانده شده است. برای استفاده از روش ذکر شده پس از اجرای برنامه سریال ساز بطور معمول باید بر روی دکمه Generate کلیک کنید تا اطلاعات مورد نیاز شما تولید شود، همینطور شایان ذکر است که در این روش نیز ممکن است برای تولید اطلاعات مورد نیاز مانند روش های قبلی مجبور به انتخاب برنامه خود باشید، به این معنی که اگر به یاد داشته باشید در روش Patch برای فعال سازی نرم افزار آفیس بر روی Activate Office کلیک کردیم تا ادامه مراحل فعال سازی انجام شود، در این روش نیز برای تولید شماره سریال و دیگر اطلاعات مورد نیاز ممکن است در ابتدای کار مجبور به انتخاب برنامه مورد نظر از لیست نرم افزار سریال ساز باشیم، پس در صورت نیاز توجهات لازم را در انتخاب نام، نسخه و دیگر موضوعات نرم افزار خود داشته باشید.

Patch

اگر این مطلب را از ابتدا مطالعه نموده باشید بطور حتم با این روش تا حد زیادی آشنایی دارید، در این حالت مانند روش های قبل تر برای فعال سازی نرم افزار یا بازی خود باید از یک برنامه جانبی استفاده کنید که همانگونه که در جریان هستید در لیست فایل های دانلودی یا خریداری شده موجود می باشد. این روش خود متشکل از دو حالت تا حدی گوناگون می باشد، روش اول اینکه پس از اجرای نرم افزار Patch بدون توجه به محل قرارگیری آن باید فایل اصلی نرم افزار خود را به آن معرفی کنید و فایل پچ خود را بر روی آن اجرا کنید. در روش دوم باید ابتدا فایل پچ خود را در محل نصب نرم افزار قرار دهید و سپس آن را اجرا کنید، برای این موضوع باید فایل Patch خود را کپی و سپس در محل نصب نرم افزار Paste کنید یا بچسبانید.

کرک

به عنوان روش آخر با حالتی آشنا می شویم که Crack نامیده می شود. در این نوع از فعال سازی مانند روش های قبلی نیازمند یک فایل مجزا هستیم که در هنگام دانلود و یا خرید بازی یا نرم افزار مورد نظر در اختیار شما قرار گرفته است. کرک ممکن است از یک فایل یا چندین فایل مختلف تشکیل شده باشد که باید در محل نصب برنامه قرار داده شوند. نکته قابل توجه آن است که در این روش نباید هیچ یک از فایل های پوشه کرک را تغییر نام دهید، زیرا ممکن است باعث بروز مشکل شود. در این روش باید تمامی فایل های مورد نیاز که در پوشه کرک قرار دارند به پوشه نصب نرم افزار منتقل شوند و با فایل های اصلی آمیخته شوند. بطور حتم از چگونگی این موضوع اطلاع دارید، اما افرادی که با این امر آشنایی کافی ندارند باید پس از انتخاب تمامی فایل های پوشه کرک و اجرای دستور کپی بر روی آنها در انتها پس از اجرای دستور Paste و نمایش پیغامی حاوی اخطار اینکه فایل هایی که شما قصد انتقال آنها را دارید همنام با دیگر فایل ها هستند بر روی Replace کلیک کنند تا تمامی موارد انتخاب شده در هم آمیخته شوند.

در این مطلب سعی بر آن بوده است تا پرکاربردترین موارد در فعال سازی نرم افزار ها و بازی ها توضیح داده شود، اما همانگونه که مطلع هستید روش های دیگری نیز در این زمینه وجود دارد که به آنها در این مطلب از مطالب مجله آموزشی هایپر کالج پرداخته نشد و همینطور شایان ذکر است که در روش ها و حالت های بالا در شرایط مختلف ممکن است تغییراتی وجود داشته باشد که می توانید در صورت نیاز با منتشر کننده برنامه ارتباط برقرار کنید و موضوع را با آنها مطرح کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *